ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Fakültemizde eğitim amaçlı ve özel sektöre yönelik olarak kullanılmak üzere havaalanımız mevcuttur. Uçuş kulesi mevcut olup meydan kontrol hizmeti verilmektedir. HOO96/98 nolu Notamda belirtilen saatler geçerlidir (08:30-17:30 yerel saat açık olup, resmi tatiller ve Cumartesi-Pazar kapalıdır, ancak talep halinde ücretiyle açılabilir.). Yakıt satılmamaktadır.

Pilotaj eğitiminde ve hava taksi vb. ticari amaçlarla da kullanılmak üzere modern uçaklardan oluşan uçak filosu vardır. Pilot eğitiminin temel gereksinimlerini karşılayacak düzeyde olan okulumuz filosu; 9 adet TB-20 Trinidad, 3 adet TB-9 Tampico, 3 adet Grumman AA-5B Tiger, 2 adet AGAC AG-5B Tiger, 1 adet Beechcraft Duchees 76, 2 adet Beechcraft King Air C-90, 1 adet Beechcraft Super King Air B-200, 5 adet Cessna 172 SP havaaracından oluşmaktadır. Öğrencilerimizin teorik bilgilerinin pratik uygulamalarla desteklenmesi amacına yönelik olarak laboratuvarlar bulunmaktadır.

Ayrıca lisansa esas Havaaracı Bakım lisansı eğitimleri ve/veya sınavlarını yapmak üzere Teknik Eğitim ve Sınav Merkezi, bakım sisteminin kalite kontrol ve denetlemesi için Kalite Yönetim Bölümü ve Jar-145 yetkisine sahip Havaaracı Bakım Merkezi birimlerini de bünyesinde bulundurmaktadır.