ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Günümüzde bilgisayar kullanımı günlük hayatımıza kadar girmiş durumdadır. Havacılık ve uzay bilimleri alanlarında ise, bilimsel çalışmalarda, araştırma ve geliştirme yapılmasında kullanımı kaçınılmazdır. Bu nedenle, okulumuzda bulunan bölümlerin tamamında bilgisayar eğitimi verilmektedir. Okulumuzda temel bilgisayar eğitimi, bilgisayar destekli eğitim, programlama, serbest kullanım, havacılık ve uzay bilimleri eğitimine yönelik bilgisayar programları eğitimi için dört adet laboratuvar bulunmaktadır. Laboratuvarlarımız projector, tarayıcı ve yazıcılarla desteklenmektedir. Derslik ve laboratuvarlarımızda bulunan bilgisayarlar sayesinde eğitim ve öğretime gerekli teknolojik destek verilerek öğrencilerimizin bilgisayar kullanımı, programlama, araştırma geliştirme çalışmalarında eğitim alarak yeterli düzeyde bilgi ve beceriye sahip olmaları sağlanmaktadır.

Bu laboratuvarlardan "Bilgisayar Dersliği" 35 adet bilgisayardan oluşmakta temel bilgisayar dersleri, JAMF eğitimi, programlama dersleri, Matlab uygulamaları, sesli ve görüntülü gösterim gibi eğitimlerde kullanılmaktadır. "Bilgisayar Dersliği 2", bilgisayar eğitiminde uygulamalı derslerin önemi göz önünde tutularak günümüz teknolojisine uygun olarak seçilmiş çift işlemcili dört çekirdekten oluşan sunucuya bağlı 30 terminalden oluşmaktadır. Böylece öğrenciler, ana makinenin büyük boyutlu hafıza birimini sayesinde, ağırlıklı olarak havacılık eğitimi ile ilgili programlar olmak üzere topluca eğitim ve öğretim alabilmektedirler.

"Bilgisayar Laboratuvarı" çift işlemcili 16 çekirdekten oluşan bir sunucuya bağlı 30 terminalden oluşmaktadır. Öğrenciler ödevlerini hazırlamak, araştırma yapmak, uygulama yapmak ve internet bağlantısı sayesinde, tüm dünyada ilgi alanları ve dersleriyle ilgili araştırma yapma imkanı bulabilmektedirler. Yüksek hızlı ağ bağlantısı sayesinde üniversitemizin sağladığı akademik veritabanlarını da rahatlıkla kullanabilmektedirler.

FEAST (First Europen Air Traffic Controller Selection Test) Laboratuvarında yüksek teknolojili bilgisayarlar ve internet bağlantısı kullanılarak Hava Trafik Kontrolörü öğrencilerimiz için kullanılmaktadır. Aynı zamanda bilimsel araştırma ve geliştirme çalışmalarında da kullanılmaktadır.