ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Laboratuvarda bulunan test cihazları:

Hidrolik Sistem Çevrimini Gösteren Hidrolik Eğitici Cihaz (SHP 550)
SHP 550'de yapılan deneylerde uçaklardaki hidrolik sistemlerde kullanılan devre elemanlarının çalışması temel olarak gösterilmektedir. Akışın görülebilmesi için renklendirilmiş akışkan ve sistemde kırılmaz camdan imal edilmiş hidrolik devre elemanları kullanılmaktadır. Bu cihazda hidrolik devre elemanları mekaniki olarak kontrol edilmektedir.

Oransal Hidrolik Eğitici Cihaz (SH 2200 P)
SH 2200 P cihazı değişken yerdeğiştirmeli pompaların otomatik modları ve çeşitli hidrolik devre elemanlarının elektriki olarak kontrollerini göstermek amacıyla kullanılmaktadır.

Hidrolik Parçaların Testi için Deney Cihazı (SH 4000)
SH 4000 cihazı genellikle endüstri tarafından ticarileştirilmiş hidrolik komponentlerin (silindirler, motorlar, akış ve basınç düzenleyiciler, kapatma ve dağıtma elemanları vb.) testlerinde kullanılmaktadır.

Hidrostatik Pompa ve Motorlar Eğitici Cihazı
Bu cihazda hidrostatik pompa ve motorların torkları ve verimlerinin hesaplanmasıyla ilgili deneyler yapılabilmektedir. Deneyler değişik devir sayılarında ve basınçlarda yapılabilmektedir. Değişik devir ve basınçlarda yapılan deneyler sonucunda tork değerleri, dakikada geçen akış miktarı ve verim gibi değerler karşılaştırılabilmektedir.