ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Kule simülatörü MICRO NAV BEST (Beginning to End for Simulation and Training) ürünüdür. Yazılım fakültemizin istediği özelliklerin de eklenmesi ile birçok fonksiyona sahip olmuştur Tavana monte edilmiş on adet BARCO SIM6 ULTRA II projektör sistemi yatayda 360 derece ve dikeyde 45 derecelik hava sahasını yansıtmaktadır. Dünyada ilk defa bu şekilde 10 adet projektör kullanılarak elde edilen görüntü, her bir projektörün 36 derecelik yansıtmasıyla, görüntünün projektörler arasında kesintisiz geçişi sağlanmıştır. Sistemin yerleşimi 14 m çapında ve 4,5 m yükseklikte silindirik bina içerisindedir. Yine silindirik özel kaplamalı perdenin çapı 6 m’, yüksekliği ise 3 m’dir. Simülatördeki çalışma pozisyonları: süpervisör, meydan kontrol, müsaade dağıtım, asistan, yer kontrol ve 2 adet sanal pilot olmak üzere 7 tanedir. Sistem geleneksel stripli olarak ve stripsiz elektronik strip ortamında da çalışabilmektedir.

Sanal pilot pozisyonları kule ortamında değil, binanın bir alt katında yer almaktadır. Şu anda sisteme Atatürk, Esenboğa, Antalya, Dalaman, Adnan Menderes ve Hasan Polatkan Hava Alanları yüklü ve simülasyona hazır durumdadır. Ayrıca sistemde toplam 198 adet farklı uçak, hava alanı araçları (itfaiye, ambulans, merdiven, vb), hatta insan ve hayvan modelleri yüklenmiş durumdadır.

Uçakların hareketleri gerçek uçak hareketleri ile bire-bir örtüşmektedir. Simülasyon esnasında farklı meteorolojik koşullar (yağmur, kar, sis, vb) ve gün doğumu-batımı, gündüz-gece ortamı da gerçekleştirilebilmektedir. Sistemin bir parçası olan FAB (Fast Airport Builder) aracı ve 3DsMax 2010 yazılımları yardımıyla istenilen hava alanı, uçak ve binalar yaratılıp, sistemde yürütülebilmektedir.