ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Radar simülatörü MICRO NAV BEST (Beginning to End for Simulation and Training) ürünüdür. Yazılım okulun istediği özelliklerin de eklenmesi ile birçok fonksiyona sahip olmuştur. On iki öğrencinin aynı anda çalışabileceği 12 kontrolör, 12 sanal pilot ve bir adet süpervisör çalışma pozisyonuna sahiptir. Sanal pilotlar ayrı bir odada yerleşik durumdadır. Sistem radarlı ve manuel çalışmalara uygun tasarlanmıştır. En önemli özelliği süpervisör pozisyonunda kullanılan 42” lik LCD monitörün “Picture in Picture” yeteneğine sahip oluşu ve böylece on iki çalışma pozisyonunun hepsinin bu monitörden izlenebilmesidir. Kontrolör çalışma pozisyonlarında kullanılan monitörler BARCO 30” dikdörtgen yüksek çözünürlüklü MDPW-476 LCD, sanal pilot monitörleri ise BARCO ISIS 28” monitörlerdir.

Sistem, öğrencinin kendi kendine çalışabilmesi amacıyla yani sanal pilot kullanmadan çalışılabilecek “voice recognition-ses tanıma” teknolojisiyle de donatılmıştır. Sistemde kullanılan telsizler kablolu ve kablosuz her iki türü de kapsamaktadır, kablosuz telsiz kullanımı eğitmene hareket serbestliği kazandırmıştır.

Frekans ayarlamaları touch-screen ekranlarla yapılmaktadır. Geleneksel radar simülatörlerinden farklı bir diğer özellik ise; uçak yörüngelerinin kullanıcı tarafından istenildiği kadar farklı şekillerde geliştirilerek, bir ara yüz yardımıyla sisteme yüklenebiliyor olmasıdır. Sistemin sahip olduğu alıştırma değerlendirme aracı sayesinde öğrencilerin çalışmaların değerlendirilmesi de otomatik olarak yapılabilmektedir.