ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi beş bölümde akademik eğitim vermektedir. Bu bölümler Havacılık Elektrik Elektroniği, Uçak Gövde-Motor Bakım, Havacılık Yönetimi, Hava Trafik Kontrol ve Pilotaj bölümlerinden oluşmaktadır.

Havacılık Elektrik Elektroniği bölümünde eğitim alan öğrencilerimiz; günümüz uçaklarının tamamen bilgisayar kontrollü olarak uçabilme kabiliyetine sahip olduğu düşünüldüğünde, bu alanda çalışacak iyi eğitim almış nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla yetiştirilmektedirler.

Hava Trafik Kontrol bölümü Fransa ENAC'tan sonra dünyada bu mesleği akademik platforma taşıyarak hava trafik kontrolörlüğüne bilimsel bir yapı kazandırmış ikinci okul olma özelliğini taşımaktadır. Bu eğitim kapsamında hem teorik hem de pratik eğitim verilmektedir.

Uçak Gövde Motor Bakım bölümü havacılık sektörünün ihtiyacı olan teknik alanda bakım ve onarım personeli yetiştirmektedir. Teorik derslerin modern cihazlarla donatılmış olan laboratuvarlarda uygulamalı çalışmalarla desteklendiği bölümde motor laboratuvarında jet motor tamir-bakım uygulamalarına geniş yer verilirken gövde ve aerodinamik laboratuvarlarında da yapısal elemanlar ve sistemler üzerinde çalışılmaktadır.

Pilotaj bölümü sektörünün ihtiyaç duyduğu bilgili, deneyimli genç pilotları yetiştirmektedir. Pilotaj bölümünde teorik yer dersleri, simülatör uygulamaları, modern aerodinamik laboratuvarındaki uygulamalı çalışmalarla desteklenmektedir.

Havacılık Yönetimi bölümü havayolu, havaalanı, yer hizmetleri vb. işletmelerde yönetim, ticaret, pazarlama, muhasebe, finansman, kalite, dispeç, operasyon gibi bölümlerinde çalışacak nitelikli insan kaynağı talebini karşılamayı amaçlar.