ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Türk sivil havacılık sektörünün gelişim hızına paralel olarak artan uluslararası sivil havacılık standartlarına uygun olarak yetiştirilmiş kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur.

Eğitim: Havacılık ve Uzay Bİlimleri Fakültesinde, bir yıl İngilizce hazırlıktan sonra dört yıllık eğitim uygulanmaktadır. Akademik eğitim toplam 8 dönemdir. İlk 3 dönemde genel havacılık bilgisi ağırlıklı akademik eğitim verilir. Daha sonra, 2. yılın ilk dönemi tamamlanınca, uçuş eğitimi başlar ve teorik bilgi eğitimi ile birlikte sürdürülür. Türkiye, Joint Aviation Administration (JAA) üyesi bir devlet olduğundan, fakültemiz bu örgütün öngördüğü gereklilikleri (JAR) karşılamak durumundadır. JAA organizasyonunun öngördüğü program 750 saatlik olmasına rağmen okulumuzda 1324 saat fazlasıyla 2074 saat olarak uygulanmaktadır.

Amaçlar: Pilotaj Bölümü öğrencileri, entegre hava yolu nakliye pilotu eğitimini tamamlayarak, ticari hava taşımacılığındaki çok pilotlu, çok motorlu uçaklarda ikinci pilot olarak görev yapabilecek düzeyde eğitilmekte ve CPL(A)/IR(A) lisansını alabilmeleri sağlanmaktadır. Bunların dışında ticari hava taşımacılığı yapmayan herhangi bir uçakta sorumlu pilot olarak uçma, tek pilota sertifikalı ticari hava taşımacığında sorumlu pilot olarak uçma becerilerini de kazanmaktadırlar.